Recenzja syropu Sambucol Extra Strong i Sambucol Kids
- ziolazsiola
- 18 paź 2017
- 3 minut(y) czytania
Czarny bez to jeden z najskuteczniejszych środków przeciwwirusowym w sezonie infekcyjnym. Ta niezwykła roślina od wieków była wykorzystywana w medycynie ludowej i na szczęście jej popularność nie słabnie. Nic dziwnego, ponieważ kwiaty i owoce czarnego bzu to skarbnica cennych dla zdrowia substancji. Ekstrakt płynny z czarnego bzu, jak potwierdzają badania, wykazuje aktywność przeciwko bakteriom, a także wirusom grypy. Ten naturalny produkt stosowany w postaci naparów, syropów i soków może dostarczyć dodatkowych sposobów zwalczania infekcji.
Na rynku jest wiele produktów zawierających wyciąg z owoców czarnego bzu. Ostatnimi czasy dużą popularnością, zwłaszcza w leczeniu infekcji u dzieci, cieszy się syrop Sambucol Kids. Weźmiemy go pod lupę i sprawdzimy, czy warto go podawać. Zacznijmy od tego, że zarówno Sambucol Extra Strong i Sambucol Kids to wedle danych zawartych na ulotce dietetyczne środki spożywcze specjalnego przeznaczenia medycznego. Co z tego wynika? Obydwa te produkty nie są lekami a suplementami diety (jaka jest różnica między tymi dwoma kategoriami produktów przeczytacie w tym poście). Ich zadaniem zatem nie jest leczenie, a uzupełnianie diety w celu wspomagania naturalnych funkcji układu immunologicznego. Co zawierają?

Sambucol Kids
Składniki: syrop glukozowy, woda oczyszczona, ekstrakt z owoców czarnego bzu, regulator kwasowości: kwas cytrynowy, kwas L-askorbinowy (witamina C), substancja konserwująca: sorbinian potasu, przy czym 100ml zawiera:
wartość energetyczna 1306kJ/312kcal;
tłuszcz 0g w tym: nasycone kwasy tłuszczowe 0g; węglowodany 77,9g w tym: cukry 77,9g; błonnik 0g; białko 0,1g; sód 0g, ekstrakt z owoców czarnego bzu 19,8g; witamina C 650mg.
Sambucol Extra Strong, syrop dla dorosłych, 120ml
Zastosowanie: do postępowania dietetycznego w stanach: przedgrypowych, grypy, przeziębienia w celu wspomagania naturalnych funkcji układu immunologicznego.
Składniki: syrop glukozowy, woda oczyszczona, ekstrakt z owoców czarnego bzu, regulator kwasowości: kwas cytrynowy, kwas L-askorbinowy (witamina C), cholekalcyferol (witamina D), chlorowodorek pirydoksyny (witamina B6), beta-karoten, glukonian cynku, kwas foliowy, siarczan miedzi, selenian sodu, aromat malinowy, substancja konserwująca: sorbinian potasu.
100ml zawiera:
wartość energetyczna 1758kJ/420kcal;
tłuszcz 0g w tym: nasycone kwasy tłuszczowe 0g; węglowodany 73g w tym: cukry 73g; błonnik 0g; białko 0,5g; sód 0g, ekstrakt z owoców czarnego bzu 38g; witamina C 1500mg; cynk 150mg; witamina D 100mcg; witamina B6 14mg; beta-karoten (ekwiwalent witaminy A) 5mg (833mcg); kwas foliowy 2000mcg; miedź 10mg; selen 1000mcg.
Znamy już skład, czy zatem warto inwestować ponad 20 złotych w te suplementy diety? Uważam, że nie i już śpieszę wyjaśnić dlaczego. Po pierwsze nie jest to produkt leczniczy, wyciąg z czarnego bzu nie jest standaryzowany, a syrop nie przeszedł stosownych badań jak inne leki. Po drugie zawiera syrop glukozowy – monosacharydy – najprostsze i najszybciej wchłanianie cukry. W składzie występuje także substancja konserwująca jaką jest sorbinian potasu. Pożytecznymi składnikami są syntetyczne witaminy w dawkach zalecanych w infekcjach i przeziębieniach, czyli np. dla dorosłym 500 – 1 000 mg witaminy C dziennie, a u dzieci około 100-200 mg na dobę. Niemniej pamiętajmy, że znacznie lepszym źródłem witamin są owoce i warzywa i żaden syntetyczny preparat nie będzie tak przyswajalny jak produkty z odpowiednio urozmaiconej diety. Podsumowując uważam, że nie warto inwestować w tego typu preparaty. Za tę cenę możemy kupić duży syrop z bzu i dodawać go do herbaty. A najlepiej zróbmy taki syrop sami. W tym roku może być już za późno, ale w przyszłym zachęcam! Jeśli już stawiać na produkty z apteki, to pytajmy o leki, standaryzowane i będące pewniakami, jeśli chodzi o właściwości lecznicze, a takich nie brakuje. Można kupić suszone owoce bzu także doskonałe do herbaty z miodem lub syrop Pyrosal o dodatkowych właściwościach przeciwgorączkowych.

Produkty naturalne lub standaryzowane – będę to powtarzać na tym blogu do znudzenia! :)
Comments