Gdy męczy nas kaszel… Pomocne będą zioła!
- ziolazsiola
- 8 wrz 2017
- 3 minut(y) czytania
Jesienią i zimą w okresie nasilonego występowania infekcji górnych dróg oddechowych, wśród pacjentów wzrasta zapotrzebowanie na preparaty na kaszel. Czy to tzw. suchy czy mokry – kaszel potrafi uprzykrzyć nam życie. Alternatywą dla tabletek i syropów zawierających składniki chemiczne o działaniu wykrztuśnym i powlekającym mogą być preparaty na bazie surowców naturalnych.

Rynek farmaceutyczny dostarcza nam niezliczoną liczbę leków i suplementów diety. Na każde schorzenie mamy przynajmniej kilka preparatów do wyboru. Możemy wybierać wśród syropów i tabletek syntetycznych, zawierających składniki chemiczne, jak i tych na bazie surowców naturalnych. Jedna czwarta wszystkich roślinnych produktów leczniczych w aptekach to preparaty na schorzenia dróg oddechowych. Oznacza to, że ziołowe leki są niezwykle popularne w leczeniu tego typu schorzeń. I słusznie, bo są skuteczne! Naturalne produkty lecznicze przygotowywane są głownie z ziół śluzowych o działaniu powlekającym i nawilżającym błony śluzowe, a także ziół zawierających saponiny o działaniu wykrztuśnym. Bazą do produkcji preparatów mogą być także zioła olejkowe, zwłaszcza ziele tymianku i sosna.
Zioła śluzowe o działaniu powlekającym stosowane w kaszlu to:
liść prawoślazu (Althaeae folium),
liść babki lancetowatej (Plantaginis folium),
porost islandzki (Cetraria islandica),
kwiat malwy (Malvae flos)
kwiat dziewanny (Verbasci flos).
Zioła zawierające saponiny o działaniu wykrztuśnym:
ziele pierwiosnka (Primulae herba),
kwiat dziewanny (Verbasci flos),
liść bluszczu (Hederae folium).
Które zioło wybrać?

Najpopularniejsze syropy ziołowe to syrop prawoślazowy, z babki lancetowatej, sosnowy oraz tymiankowy. Wybór odpowiedniego preparatu ziołowego zależy przede wszystkim od naszych objawów. Jeśli zależy nam na pozbyciu się uporczywego suchego kaszlu, powinniśmy sięgnąć po zioła śluzowe, o działaniach powlekających błony śluzowe i uśmierzających napady kaszlu. Doskonałym rozwiązaniem będzie popularny syrop prawoślazowy lub zioła do zaparzania np. Bronchisan fix firmy Herbapol, które w składzie zawierają korzeń prawoślazu, liść babki lancetowatej i kwiatostan lipy. Dzięki takiemu składowi surowców mieszanka ma właściwości powlekające i osłaniające na zmienione zapalnie błony śluzowe jamy ustnej i gardła, a kwiatostan lipy działa napotnie, przez co obniża gorączkę.

Zwykle suchy kaszel, którym rozpoczyna się przeziębienie lub grypa, w miarę rozwoju infekcji zmienia się w mokry. Gdy zaczyna nas męczyć ten drugi, a w drogach oddechowych zalega gęsta wydzielina, wówczas sięgajmy po zioła saponinowe, ponieważ związki te poprzez działanie drażniące, pobudzają zakończenia nerwowe błony śluzowej żołądka, co powoduje rozwodnienie wydzieliny w drogach oddechowych i ułatwia odkrztuszania. Przykładem mogą być preparaty na bazie liści bluszczu, które wpływają na rozkurczenie mięśni gładkich, zmniejszenie lepkości wydzieliny z dróg oddechowych i pomagają wykrztuszać zalegająca wydzielanie, same ataki kaszlu zaś są rzadsze i mniej bolesne (więcej o bluszczu pospolitym i jego działaniu przeczytacie tu). Pomocne w mokrym kaszlu będą także olejki eteryczne np. olejek sosnowy, cedrowy, tymiankowy czy eukaliptusowy, niektóre z nich wykazują działanie spazmolityczne, a więc pobudzają skurcze mięśni i podobnie jak wspomniane saponiny pośrednio przyczyniają się do pozbywania się wydzieliny zalegającej w drogach oddechowych, a także pomagają udrożnić drogi oddechowe i przynoszą ulgę przy katarze. Oprócz tego większość olejków stosowanych w leczeniu dróg oddechowych ma dodatkowo silne działanie antyseptyczne i antygrzybiczne, co zdecydowanie skraca i pomaga w procesie leczenia dolegliwości ze strony układu oddechowego. Jeśli chcielibyśmy skorzystać z leczniczych właściwości olejków, najlepiej zróbmy inhalacje z kilkoma kroplami jednego z nich.
Moim zdecydowanym numerem jeden spośród wszystkich olejków eterycznych, które możemy wykorzystać w leczeniu infekcji górnych dróg oddechowych jest olejek tymiankowy otrzymywany z ziela tymianku pospolitego (Thymus vulgaris). Olejek w swoim składzie zawiera przede wszystkim dwa fenole: tymol i karwakrol oraz liczne związki terpenowe, które pomagają w odkażaniu błon śluzowych. Stosowany jest także jako środek pobudzający wydzielanie śluzu oskrzeli i wykrztuśny. Obecność w olejku związków fenolowych wpływa także na jego silne działanie przeciwbakteryjne i grzybobójcze. Inhalacje z kilkoma kroplami tego olejku doskonale udrażniają i odkażają drogi oddechowe, przyspieszają proces leczenia, blokują namnażanie się bakterii.

Popularnym domowym sposobem leczenia przeziębienia z towarzyszącym chorobie kaszlem jest picie herbaty z miodem. Możemy też zamiast herbaty przygotować sobie wodę z miodem i cytryną, ale pamiętajmy, że napoje powinny mieć temperaturę pokojową lub być lekko ciepłe, w przypadku herbaty (ok. 60 st. C), bo w wyższej temperaturze miód traci swoje lecznicze właściwości. Doskonałym miodem przy różnego rodzaju infekcjach jest miód lipowy, który działa napotnie, obniża gorączkę, działa wykrztuśnie, pomaga w przeziębieniu łagodzi kaszel. Miód wielokwiatowy z pewnością zasmakuje dzieciom , bo ma łagodny smak i także sprawdzi się przy przeziębieniach i kaszlu. Nieco ostrzejszy smak ma miód spadziowy, ale wykazuje działanie antyseptyczne, przeciwzapalne i wykrztuśnie, ponadto wspomagają system odpornościowy człowieka.

Comments