Magiczne trio: oleje w kuracjach leczniczych i pielęgnacj
- ziolazsiola
- 17 mar 2016
- 4 minut(y) czytania
Olej z ostropestu
Ostropest plamisty jest rośliną należącą do tej samej rodziny, co nasz oset. Pochodzi z umiarkowanej strefy śródziemnomorskiej, gdzie już od starożytności wykorzystywany był do leczenia schorzeń wątroby. Rośnie na terenach suchych, nasłonecznionych i kamienistych. Jest jednym ze skuteczniejszych środków ochrony i leczenia wątroby, dzięki zawartej w nasionach sylimarynie - substancji zdolnej do odbudowy uszkodzonych przez toksyny komórek.
Z tego względu ostropest jest doskonałym środkiem leczniczym przy zapaleniu wątroby, niewydolności i marskości. Wskazany jest także do stosowania, by złagodzić zaburzenia jej pracy spowodowane kamicą nerkową lub niestrawnością żółciową. Ponadto chroni narząd przy nadużywaniu leków i alkoholu. W Niemczech nasiona i wyciąg zostały oficjalnie wpisane na listę leków na marskość wątroby.
Ostropest pobudza apetyt, działa moczopędnie, redukuje wysoki poziom cholesterolu.
Olej należy przyjmować trzy razy dziennie po jednej łyżce pół godziny przed posiłkiem, wówczas osiągnie się najlepsze rezultaty. W zastosowaniu zewnętrznym działa przeciwzapalnie. Stosuje się go, by złagodzić rumień słoneczny, oparzenia oraz zapalenie skóry.
Oprócz oleju z ostropestu można także pić go w postaci wywaru. W takim wypadku półtorej łyżeczki nasion gotujemy przez 2 minuty w filiżance wody. Po pięciu minutach wywar należy odcedzić. Picie 2 lub 3 filiżanek dziennie przed posiłkami wspomaga prawidłowe funkcjonowanie wątroby. Susz dostępny jest w sklepach zielarskich i w hipermarketach w dziele ze zdrową żywnością. Cena suszu to około 6 złotych za 100 gramów, często można kupić susz z ostropestu w połączeniu z babką jajowatą, która wzmaga jego działanie. Olej kosztuje około 20 złotych za 250 ml.
Uwaga: Ostropestu nie powinno się stosować w ciąży i podczas karmienia.
Olej rycynowy
To produkt roślinny, otrzymywany z nasion rącznika pospolitego (w Polsce roślina roczna) przez wyciskanie oleju na zimno i wygotowywanie z wodą. Takie postępowanie pozwala na rozkład toksycznej toksoalbuminy – rycyny, której obecność w nasionach sprawia, że ich zażycie może wywołać śmiertelne zatrucie. Po zmieszaniu jej z olejami powstaje nieszkodliwy dla ludzi olej rycynowy, który można kupić w każdej aptece za niewielką cenę (ok. 8 zł za 100 ml). W stosowaniu wewnętrznym olej ma właściwości przeczyszczające. Już nasze babcie znały jego inne, niezwykłe możliwości. Stosowały go do okładów na rany, w przypadków wrzodów, bólów głowy, krzyża i odcinka szyjnego. Szerokie zastosowanie znalazł również w kosmetyce. Polecany jest szczególnie do pielęgnacji suchych i zniszczonych włosów. Ma właściwości ochronne, wspomaga kurację przeciw wypadaniu włosów.
Regeneracja rzęs i brwi
Wiele zabiegów upiększających rzęsy, przy dłuższym stosowaniu, powoduje, że stają się one cienkie, mają skłonność do wypadania, a ich końcówki jaśnieją. Wówczas z pomocą może przyjść olej rycynowy, który powinno się nakładać na rzęsy za pomocą czystej szczoteczki np. po zużytym tuszu do rzęs. Należy uważać z ilością nakładanego oleju, ponieważ może się dostać do oczu i spowodować ich przekrwienie i łzawienie. Taki zabieg możemy także aplikować na brwi. Efektem kuracji będą ciemniejsze, dłuższe i grubsze włoski, ale warunkiem jest długotrwałe (kilkumiesięczne) i częste stosowanie.
Odżywka do włosów suchych i zniszczonych
łyżka oleju rycynowego
jedno żółtko
łyżka nafty kosmetycznej lub oliwy z oliwek
ewentualnie odrobina soku z cytryny
Na mokre włosy należy nanieść odżywkę. Następnie nakryć głowę foliowym czepkiem i ręcznikiem. Pozostawić na minimum 30 minut, a następnie dokładnie umyć włosy.
Olejek rycynowy, jak wszelkie inne olejki, można także stosować na suche włosy. Wówczas nakładamy niewielką jego ilość tylko na końcówki.
Naftę kosmetyczną często można dostać od razu w połączeniu z olejem rycynowym. Można również zastąpić ją oliwą z oliwek. Walory zapachowe tej odżywki są niestety wątpliwe, za to jej skuteczność - gwarantowana, ponieważ oprócz działania rycyny, do odbudowy naszych włosów, przyczynia się jajko, w którym znajduje się mnóstwo składników odżywczych, które mogą być ratunkiem dla włosów rozjaśnianych i przesuszonych. Dodatkowo enzymy w nim zawarte są świetnym sposobem na walkę z przetłuszczającymi się włosami. Żółtko zawiera żelazo, fosfor, witaminę A, witaminy z grupy B, kwas foliowy oraz witaminę E i beta-karoten. Poza tym dodana do odżywki cytryna, powoduje, że włosy stają miękkie i bardzo lśniące. Cytryna rozjaśnia włosy i wypłukuje kolor (np. zbyt mocną farbę).
Olej arganowy
Olej arganowy powstaje z ziaren owoców arganii żelaznej, bardzo starego gatunku drzewa, które rośnie prawie wyłącznie na zachodzie Maroka. Bywa nazywany eliksirem młodości ze względu na silne właściwości antyoksydacyjne. Olej arganowy jest wykorzystywany do pielęgnacji bardzo delikatnej skóry niemowląt. Świetnie sprawdza się u osób z alergią (także z atopowym zapaleniem skóry), ponieważ łagodzi i uspokaja podrażnioną skórę. Chroni skórę przed zmarszczkami i doskonale dba o cerę dojrzałą. Jest idealny jako olejek do opalania się. Leczy popękaną skórę. Ponadto likwiduje problemy suchości, szorstkości i łuszczenia. Dzięki swoim wyjątkowym właściwościom ma szerokie zastosowanie w wielu dziedzinach. Przyspiesza gojenie ran, odmrożeń, owrzodzeń, odleżyn, blizn i oparzeń słonecznych. Wspomaga leczenie trądziku młodzieńczego, egzemy i łuszczycy.
W kosmetyce olejek arganowy jest wykorzystywany głównie do pielęgnacji włosów i skóry. Przywraca włosom naturalny połysk i blask, zapobiega rozdwajaniu końcówek oraz powstawaniu łupieżu. Wpływa na poprawę stanu włosów, zwłaszcza suchych, zniszczonych po farbowaniu i ondulacji.
Olejek doskonale nadaje się do ujędrniania i głębokiego nawilżania skóry. Szybko się wchłania, można go zatem wykorzystywać jako serum lub krem na noc. Ze względu na swoje właściwości antyoksydacyjne jest szczególnie polecany w pielęgnacji cery dojrzałej. Olejek kosmetyczny najlepiej stosować w czystej postaci. Wówczas należy nanieść dwie małe krople na twarz i wsmarować. Ze względu na małą ilość jakiej potrzebujemy do jednokrotnego użycia, doskonale sprawdzi się butelka z aplikatorem.
Na co zwracać uwagę podczas zakupów?
Na rynku dostępne są dwa rodzaje oleju: olej kosmetyczny oraz olej spożywczy. Kolor tego pierwszego jest nieco ciemniejszy i posiada lekki czerwony odcień ze względu na wcześniejsze prażenie nasion, natomiast olej kosmetyczny ma odcień żółtawy. Jedyną wadą olejku arganowego jest cena. Za 50 ml zapłacimy od około 30 do nawet 50 złotych. Z tego względu, często zdarza się, że nieuczciwi producenci mieszają go z oliwą z oliwek. Aby uniknąć tego typu oszustw, należy zwrócić uwagę na dostawcę. Olejek powinien być wyprodukowany w Maroku, posiadać certyfikat (Ecocert) i być tłoczony na zimno.
Bądźmy także czujni jeśli chodzi o kosmetyki, które w nazwie powołują się na występowanie tegoż olejku w składzie. Dla przykładu jedna z polskich firm pod nazwą olejku arganowego o zapachu brzoskwiniowym do twarzy włosów i paznokci w składzie ma istny miks olejów w tym oleju palmowego, gliceryny i oliwy z oliwek.

Comments