Pumpkinowa pielęgnacja
- ziolazsiola
- 2 lis 2016
- 3 minut(y) czytania
Dynia kojarzy się przede wszystkim z zabawą halloweenową, ale to wyjątkowe warzywo, który można wykorzystać w kuchni, w ziołolecznictwie i pielęgnacji. Pochodzi z Ameryki Środkowej. W XV wieku przypłynęła do Europy na statkach Kolumba. Początkowo była uprawiana ze względu na swą egzotyczność i imponujące rozmiary. Z czasem zaczęto doceniać jej walory smakowe oraz odżywcze. W Polsce popularnie zwana była banią.

Dynia zawiera karoten, witaminy z grupy B, witaminę A, C i PP, fosfor, żelazo, wapń, selen, cynk, potas, magnez, a także pektyny i kwasy organiczne. Ze względu na bogactwo swych składników polecana jest ludziom z miażdżycą, ze stwardnieniem tętnic, z nadciśnieniem tętniczym oraz w przypadkach obrzęków w niewydolności serca lub wątroby. Najlepiej wybierać małe dynie, których miąższ ma kolor ciemno pomarańczowy, bowiem im intensywniejszy kolor dyni, tym większa zawartość karotenu i witamin. Związki zawarte w dyni działają, moczopędnie i mogą być również używane przy leczeniu zaparć.
Mleczko oczyszczające
½ szklanki jogurtu naturalnego
½ szklanki rozgniecionego miąższu dyni
Rozgniatamy widelcem miąższ z dyni na gładką masę. Następnie po łyżce dodajemy jogurt naturalny. Ucieramy. Pozostawiamy na dwie godziny w lodówce. Po tym czasie, mleczko nadaje się do użycia. Nakładamy je kolistymi ruchami. Wmasowujemy w skórę twarzy. Mleczko nadaje się do cery tłustej. Doskonale odżywia i regeneruje. Pozbawia zrogowaciałego naskórka.
Maseczka antyoksydacyjna i poprawiająca koloryt cery
2 łyżki miąższu z dyni, najlepiej małej, pomarańczowej
1 jajko
Wystarczy zmieszać miąższ z jajkiem, wmasować w skórę twarzy i pozostawić na 15-20 min, po czym spłukać. Żółtko ma właściwości odżywcze, a dynia, dzięki witaminie A, sprawia, że skóra nabiera blasku, poprawia się jej ukrwienie i dotlenienie. W innym wariancie możemy do dwóch łyżek miąższu z dyni dodać pół łyżki miodu, pół łyżki mleka, wymieszać wszystkie składniki i nałożyć na 15 min po czym spłukać.
Kąpiel ujędrniająca
½ miąższu ze średniej dyni
1 litr wody
1 litr pełnotłustego mleka
Dynię kroimy, wybieramy pestki, obieramy ze skórki. Kroimy na mniejsze kawałki. Następnie zalewamy wodą i gotujemy. Gdy dynia zmięknie, ucieramy ją na miazgę np. przy użyciu blendera. Później zdejmujemy garnek z ognia, dolewamy mleko i mieszamy. Wannę napełniamy ciepłą woda i wlewamy przygotowaną mieszankę.
Do kąpieli dodaję także trzy krople olejku pomarańczowego. Dzięki zawartości mleka i dyni kąpiel nawilża i uelastycznia skórę, złuszcza zrogowaciały naskórek. Poprawia ukrwienie i dotlenienia.
Odżywka do włosów
szklanka miąższu, skórek z dyni lub ich mieszanki
łyżeczka miodu
ok. 1,5 l wody
Miąższ lub skórki kroimy na mniejsze kawałki. Zalewamy wodą i odstawiamy na 3 godziny. Po tym czasie całość gotujemy przez 40 min. Po ostudzeniu płyn można zastosować do spłukania włosów po myciu. Płukanka sprawia, że włosy stają się lśniące i puszyste.
W ziołolecznictwie wykorzystywane są pestki, które zawierają kukurbitacyny, fitosterole, glikozydy, alkaloidy i nienasycone kwasy tłuszczowe. Ich walory lecznicze znane były w Europie od XVIII wieku gdy używano ich jako środka w zapobieganiu rozrostowi i zapaleniu gruczołu krokowego i miażdżycy.
Nasiona dyni profilaktycznie lub we wczesnym stadium przerostu gruczołu krokowego powinno jeść się na czczo, najlepiej w dwóch porcjach z półgodzinnym odstępem. Można także 150-200 g nasion zetrzeć z wodą i dodać odrobinę soku owocowego. Świeże nasiona mają działanie przeciwrobaczne (tasiemczyca, glistnica i owsica) ze względu na zawartość kukurbitacyny, która przenika do ciała pasożyta i poraża jego układ nerwowy, nie podrażniając przy tym układu pokarmowego człowieka.

Do celów kosmetycznych najlepiej nadaje się miąższ, który poprawia nawilżenie i elastyczność skóry. Oprócz tego wygładza i poprawia zdolności obronne, regeneracyjne oraz rozpuszczania zrogowaciałego naskórka. Skóra staje się gładka i miękka. Dzięki zawartości witaminy E utrzymuje odpowiednią wilgotność skóry i zwalcza wolne rodniki. Dynię poleca się do każdego typu cery.
Commentaires