Polska cytryna w odcieniu czerwieni
- ziolazsiola
- 1 sty 2015
- 1 minut(y) czytania
Berberys zwyczajny doskonale sprawdzi się w porze jesienno-zimowej. Pomaga leczyć przeziębienie i poprawia odporność organizmu. Suszone owoce można dodać do herbaty, sporządzić z nich napary, nalewki lub inne przetwory. Dodatkowo berberys jest pomocny w leczeniu zakażeń bakteryjnych, w stanach zapalnych błon śluzowych i krwawieniach z nosa. Oprócz tego berberysowe odwary poprawiają przemianę materii, działają lekko przeczyszczająco i moczopędnie. Z tego względu mogą być od czasu do czasu stosowane w kuracjach odchudzających.

Dawniej w medycynie ludowej wykorzystywano nie tylko owoce, lecz także korzeń, którego używano podczas zakażeń bakteryjnych ze względu na właściwości antybiotyczne.
Jeśli mamy możliwość zebrania surowca z krzaków rosnących w czystych okolicach, zróbmy to, nim owoce całkowicie dojrzeją, gdyż wtedy są twardsze i mniej ulegają zgnieceniu. Niektóre publikacje na temat ziołolecznictwa i moja skromna osoba dopuszczają także zbiór jesienią, a nawet do pierwszych przymrozków, choć wtedy wytrąca się część witaminy C i wzrasta zawartość cukrów.
Prostą receptą na domową walkę z przeziębieniem jest zalanie suszonych owoców berberysu, parzenie ich przez 45 minut i picie tak przygotowanej herbaty kilka razy dziennie z dodaniem tartego imbiru i cytryny. Z owoców berberysu można także przygotować nalewki, wina, soki, dżemy, konfitury i sosy do mięsa.
Uwaga! Berberysu nie można spożywać przez dłuższy czas, ponieważ zawarta w nim berberyna odkłada się w wątrobie i trzustce.

Comments